Technologie tworzenia stron internetowych

Najpopularniejszą technologią tworzenia stron internetowych jest HTML. Strony www wykonywane w tej technologii przeważają, ponieważ jest to dość prosta technologia. Ogólnie dostępne kursy oraz tutoriale sprawiają, że nauczyć tego języka się może każdy. HTML, w którym tworzone są strony internetowe jest językiem znacznikowym, co oznacza, że każdy tag generuje inny blok widoczny dla użytkownika.

Tworzenie stron internetowych w samym HTML było popularne w ubiegłym wieku. Obecnie w pakiecie występuje także CSS. Style określają wygląd strony. Za jego pomocą można określać kolor tła, kolor czcionek. Opisujemy także wielkość i położenie czcionek oraz szerokość kontenerów.

Aby strona internetowa nie była tylko statyczną stroną, a treści na niej można było uzupełniać bez angażowania programisty czy informatyka specjalizującego się w technologiach projektowania stron www, zaczęto tworzyć panele zarządzania w technologii PHP. CMS (Content Management System – System Zarządzania Treścią) pozwala właścicielom swoich stron w pełni korzystać z możliwości jakie oferują strony internetowe. Mogą oni dodawać, usuwać, zmieniać treści na stronie, dodawać zdjęcia, wgrywać pliki na serwer bez specjalistycznego oprogramowania.

W ostatnich latach modne stało się profesjonalne projektowanie stron internetowych, które mają dynamiczne treści. AJAX, bo tak nazywa się ta technika pozwala na wymianę treści na stronie po interakcji użytkownika bez przeładowywania strony. Taki serwis zyskuje w oczach użytkownika, ponieważ nie musi on czekać na załadowanie całej strony od nowa, a otrzymuje tylko nową treść, która docelowo go interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *